Sajtóközlemény

Virtuális és kiterjesztett valóság alkalmazás fejlesztése ipar 4.0 alkalmazási célra a MISTEMS Kft-nél.

A MISTEMS Kft. legújabb innovációs projektje a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból meghirdetett 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV pályázat keretében elnyert 149 290 800 Ft támogatás felhasználásávalvalósult meg. A projekt célja a jelenleg elérhető piacvezető virtuális, kiterjesztett és kevert valóság (VR / AR / MR) technológiákra építve olyan szoftveres megoldás kifejlesztése ipari és logisztikai felhasználási célra, amelyek alkalmazásával növelni lehet a hazai és nemzetközi vállalatok termelési és működési hatékonyságát, ezen vállalatok digitalizációs mértékét és az üzembiztonságot.

A projekt keretében elkészítettük a MaxWhere XR virtuális tér megjelenítő platformot, integrálva a legelterjedtebb virtuális, kiterjesztett és kevert valóság megjelenítő eszközökre, mint a Facebook általgyártott Oculus VR szemüvegekre és a Microsoft által gyártott HoloLens kevert valóság eszközre. A technológiai megoldás mellett kidolgoztuk azokat a felhasználói folyamatokat (UX), felhasználói felületeket (UI) és szoftver funkcionalitásokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az általunk meghatározott célfeladatokra a szoftver az új megjelenítő eszközökön is működtethető legyen és ki tudja szolgálni a felhasználók és ügyfelek igényeit, ezáltal minél szélesebb körben lehessen azokat alkalmazni.

A technológiai fejlesztésünkben célunk volt, hogy a MaxWhere XR-ban felhasznált virtuális terek megjelenítésére használt grafikus motor és interaktív funkciók minden, az iparági standard open-source keretrendszerrel, az OpenXR-t támogató eszközzel kompatibilis legyen, egyedi hardver támogatások megvalósítása nélkül.

A projekt keretében elvégzett feladatok:

  • A MaxWhere virtuális tereiben való navigáció, közlekedés és interakció kutatása, tesztelése és kialakítása,
  • az ipari gyártó létesítmények és logisztikai központok digitális másolatainak megjelenítése virtuális valóság szemüvegen keresztül,
  • ezen virtuális terekben szereplő információk valós terekben való megjelenítésének kidolgozása,
  • gyártóegységeket és logisztikai központokat vezérlő operációs termek virtuális szemüvegre optimalizált kialakítása,
  • ipari és logisztikai virtuális terek kialakítása oktatásra, három azonosított oktatási “tananyag és forgatókönyv” elkészítése,
  • a virtuális terekben szimulációs megoldás kifejlesztése, minta szimulációk elkészítése,
  • a fenti felhasználási módokra a jelenlegi ügyfeleinknél teszt felhasználások készítése.

Az elvégzett ipari kutatási és kísérleti fejlesztési tevékenységek eredményeként az alábbi szoftveres képességek valósultak meg:

  1. OpenXR kompatibilis eszközök működtetésének megvalósítása a MaxWhere XR alapképességeként.
  2. Virtuális téri interakciók kezelése a piacon elterjedt input eszközökre és az emberi kéz gesztusaira alapozva, úgy, hogy egységes rendszerbe foglaljuk a navigációt, az objektumokkal való interakciót és a hagyományos webalkalmazások kezelését.
  3. Olyan hatékony fizikai ütközésvizsgálati réteg megvalósítása, amely egyidejűleg képes legalább három mutatóvonal (pointer) mentén (pl. jobbkéz, balkéz, tekintet) valós idejű érintési pont detektálásra.
  4. Absztrakt helyzet-referencia rendszer a kevert valóság (pl. MS HoloLens) alkalmazásokhoz, amely összekapcsolja a fizikai világhoz kötött és valósidőben követett „horgonypontokat” a MaxWhere node-ok fogalmi rendszerével.
  5. A többszereplős felhasználási módhoz kapcsolódó Avatar funkció, amely a személyes jelenlét kognitív minimál reprezentációját valósítja meg a számítógép és a hálózat kapacitásainak hatékony kihasználása és a felhasználói élmény maximalizálása érdekében.
  6. Térbeli hangzáshoz kötődő funkcióhalmaz megalkotása, amely lehetővé teszi, hogy a résztvevők számára a térbeli hangforrások iránya és távolsága egyaránt érzékelhető legyen, figyelembe véve az adott felhasználó pillanatnyi kitüntetett figyelem irányultságát is.
  7. Adaptív módszerek a térbeli interakciók és manipulációs műveletek támogatására kifejezetten az immerzív és kevert valóság használati eseteit figyelembe véve.
  8. Új típusú használati analitikák a térbeli alkalmazások sajátosságait figyelembe véve. pl. tartózkodási hely, orientáció, nézőirány, pointer irányok naplózása, megjelenítése és ehhez kapcsolódó metrikák kidolgozása.

A felsorolt célok ilyen komplexitásban újdonságot jelentenek iparági szinten, ugyanakkor szorosan harmonizálnak azokkal a technológiai alapokkal, amelyeket a meghatározó szereplők az iparági fórumokkal együttműködve megalkottak. Az eredmények integrálhatósága ezáltal biztosított. Az eredmények szervesen beépülnek a MaxWhere XR platformba és API-kba, így a piaci hasznosítás organikusan ráépül a MaxWhere-hez kapcsolódó jelenlegi üzleti szolgáltató tevékenységre, amit a MaxWhere Solutions Zrt végez a MISTEMS Kft. technológiájának hasznosítójaként.

Projekt összefoglaló adatai

Kedvezményezett: MISTEMS Innovációs és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság

Projekt címe: Virtuális és kiterjesztett valóság alkalmazás fejlesztése ipar 4.0 alkalmazási célra

Projekt azonosítószáma: 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV-2022-00081

Támogatás összege: 149 290 800 Ft

Projekt befejezése: 2024.11.30.

További információ kérhető:  

Dr. Galambos Péter projektvezető


By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.